Marjolein in het klein

Tiny House Nederland pionier

  • Home
  • Blog
  • Over Marjolein
    • Wie is Marjolein
    • Marjolein in de media
    • Video
    • Agenda
  • Werk met mij
    • Informatie en advies
    • Lezingen
    • Lesprogramma’s
    • PR en promotie
    • Agenda
  • Cursusaanbod
    • Online cursus
    • Register van (aspirant) Tiny House bewoners
    • Shop
    • My account
    • Cursussen
  • Mijn Tiny House
    • Wat is een Tiny House
    • Foto’s van mijn Tiny House
    • Open Huis
    • Foto’s bouw Tiny House
    • Sponsors en partners
    • FAQ
  • en

Tiny Houses en nieuw bos

november 12, 2018 door Marjoleininhetklein 28 Reacties

Wereldwijd verdwijnt er jaarlijks een 0,5 % van de totale hoeveelheid bos. Dat is niet alleen een probleem in Brazilië of Indonesië, maar ook in Nederland. Elk jaar gaat er in Nederland 1.500 hectare bos verloren als gevolg van woonwijken, nieuwe wegen, bedrijventerreinen, et cetera. Voor het klimaat is dat een slechte zaak: bos is een natuurlijke en bovengrondse vorm van CO2-opslag.

Het rapport Nieuw bos en klein wonen van het Instituut Maatschappelijke Innovatie (IMI) is in februari 2018 uitgegeven. Het geeft weer hoe de ambitie van onze overheid om 20.000 hectare nieuw bos te creëren financieel rendabel gemaakt kan worden, door het te combineren met Tiny House bewoning. Volgens Guido Enthoven van het IMI kunnen maar liefst 60.000 Tiny Houses gerealiseerd worden in deze praktische functiecombinatie, die wat mij betreft de toekomst heeft. Gemeenten worden uitgenodigd om deel te nemen aan de eerste informatiebijeenkomst op 17 december van het project: verkenning nieuwe natuur en klein wonen.

In juli dit jaar zijn de hoofdlijnen van het klimaatakkoord bekend gemaakt, waarin de focus wordt gelegd op het reduceren van onze CO2 uitstoot. Eerder op de Nationale Klimaattop in 2016, is het Actieplan Bos en Hout gepresenteerd. Onze overheid heeft wijselijk besloten dat er te weinig bos in Nederland aanwezig is en de aanplant van nieuw bos is een uitstekende manier om bovengronds CO2 op te slaan. Daarnaast zorgen bomen voor een schonere lucht, ze houden water vast, hout kan worden gebruikt voor bio-based bouwen en de aanplant van meer bos bevordert de toename van biodiversiteit. Maar hoe zorg je ervoor dat het vrij maken van grondposities voor bos geen waardeverlies oplevert? Door de aanplant van nieuw bos te combineren met het (tijdelijk) toestaan van ecologische, zelfvoorzienende Tiny Houses voor bewoning.

Kennis opdoen en delen

Gemeenten moeten aan de slag met de klimaatdoelstellingen en hebben een behoorlijke woningopgave. Tiny House aspirant bewoners kloppen daarnaast in toenemende bij hen aan de deur met de vraag waar wonen in een Tiny House is toegestaan en of de gemeente een locatie beschikbaar wil stellen. Er komen dus behoorlijk wat vragen op de gemeenten af waar men niet direct een antwoord op heeft. Er is vaak beperkt capaciteit beschikbaar om deze antwoorden te vinden. De meest efficiënte weg is om samen met andere gemeenten de functiecombinatie nieuwe natuur en klein wonen te onderzoeken, met ondersteuning van een team van ervaren specialisten op het gebied van natuurontwikkeling en Tiny Housing.

Gemeenten die mogelijkheden zien voor de functiecombinatie nieuw bos en Tiny Housing kunnen nu deelnemen aan het ‘testlab nieuwe natuur en klein wonen’, voortkomende uit het rapport Nieuw bos en Klein wonen. In een community of practice worden samen oplossingen gezocht worden voor de vraagstukken die bij een dergelijk project komen kijken. Informatie en kennis delen met andere gemeenten is daarbij zeer waardevol en maakt een belangrijk deel uit van het testlab. De gemeenten Wageningen, Zwijndrecht, Nijmegen, Westerveld, Oss, Westland, Horst aan de Maas, Oosterhout en Zeewolde hebben inmiddels interesse in deelname getoond/deelname toegezegd.

Informatiebijeenkomst 17 december

Op 17 december is er een eerste informatiebijeenkomst gepland in Den Bosch als kick-off van het testlab. Naast het IMI zijn de partners in het project aanwezig: Natuurverdubbelaars, Staatsbosbeheer, Link in Green en Tiny House Nederland. Namens Tiny House Nederland neem ik deel aan dit inspirerende project en zal op 17 december een presentatie over Tiny Housing verzorgen.

De bijeenkomst richt zich in het bijzonder op vertegenwoordigers van gemeenten en provincies, maar staat ook open voor serieuze initiatiefnemers, met een ambitie die verder gaat dan het realiseren van een eigen woonwens. Heeft u interesse in deelname aan deze bijeenkomst? Meldt je dan uiterlijk 26 november aan door een bericht te sturen aan g.enthoven@imi.nu of daan@natuurverdubbelaars.nl, o.v.v. aanmelding 17 december.
Aan de bijeenkomst zijn geen deelnamekosten verbonden.

Deel dit bericht:

In categorie: Tiny House Movement, Waar mag je wonen, Zorg om de aarde Tags: bos, co2, energie neutraal, klimaatverandering, tiny home, tiny house, wonen

Huisdieren in een Tiny House Hét Tiny House cadeau voor de feestdagen!

Reacties

  1. Ivonne zegt

    november 12, 2018

    Marjolein, heel interessant! Ik volg alles met argusogen!! Groetjes.

    Beantwoorden
    • olaf zegt

      december 8, 2018

      ik denk dat ivonne bedoeld: ik volg het met veel belangstelling.
      iets met argusogen bekijken gaat uit van veel wantrouwen

      Beantwoorden
  2. Linda den Besten zegt

    november 12, 2018

    Ik ben heel benieuwd hoe je tinyhouse wonen met zonnepanelen ziet in combinatie met bos!
    Maar daar gaan we vast meer over horen/lezen!

    Beantwoorden
    • Kay zegt

      november 12, 2018

      Groepje tiny houses met een boven de bomen uitstekende windmolen die meerdere huisjes van stroom kan voorzien?
      Verwarmen dmv composthopen van afgevallen blad?
      Tiny homes die er uitzien als beboste heuvels met aan een kant glas?

      Er zijn meer mogelijkheden dan alleen de woonwagentjes op wielen.

      Interessante ontwikkeling, houd alleen natuurmonumenten maar buiten de deur. Hun (erf) pacht is onbetaalbaar voor normale mensen.

      Beantwoorden
      • Inge zegt

        november 12, 2018

        Kay, dat was ook mijn idee: een tiny house dat er uitziet als een begroeid heuveltje met aan één kant glas!

        Beantwoorden
  3. Jackie Schooleman zegt

    november 12, 2018

    tot de 17e, precies wat ik ook wil !!!!!

    Beantwoorden
  4. Jane Brommet zegt

    november 12, 2018

    Marjolein wat goed nws. Heb hem doorgesluisd naar onze wethouder ruimtelijke ordening.
    Het kan. Ik heb geen bos maar n slootkant.
    Heb gevochten dat ze mijn kant niet schonen. En het is vooralsnog gelukt. Dus nu groeien de wilgen en peppers en van Alles, ja ook eiken, er lustig op los. Weer vogeltjes en het beloofd wat voor de toekomst….Hopelijk luisteren ze eindelijk

    Beantwoorden
    • Marjoleininhetklein zegt

      november 12, 2018

      goed zo Jane!

      Beantwoorden
  5. Lies zegt

    november 12, 2018

    Heel goed bezig, Marjolein !
    Weer zo’n schattig huisje op de foto !
    Lie(f)s.

    Beantwoorden
  6. Inge zegt

    november 12, 2018

    Denken ze aan eigen huisjes, of ook huurhuisjes?

    Beantwoorden
    • Marjoleininhetklein zegt

      november 12, 2018

      Het gaat om een verkenning Inge, het is nog te vroeg om daar iets over te kunnen zeggen ;)

      Beantwoorden
  7. Y.Boor-Groenendaal zegt

    november 12, 2018

    Onze zoon is met een aantal geïnteresseerden bezig met 8 Tiny Houses. Een geweldig ingenieus ontwerp. Niet op wielen er wordt gewoon geheid. Hopelijk volgend jaar heeft hij zijn eigen Tiny House.

    Beantwoorden
  8. Roger Koeleveld zegt

    november 12, 2018

    Hoi Marjolein,
    Een dwarsverband naar het inrichten vanvoedselbos (icm tiny house) ligt mijns inziens voor de hand.
    Misschien kun je dit tijdens je bijdrage meenemen?
    Groetjes, Roger

    Beantwoorden
    • Marjoleininhetklein zegt

      november 13, 2018

      Natuurlijk horen voedselbossen daar ook bij Roger, die mogelijkheid nemen we zeker mee :)

      Beantwoorden
  9. Roger Koeleveld zegt

    november 12, 2018

    Hoi Marjolein,
    Ik moest direct denken aan het inrichten van voedselbos icm tiny houses.
    Misschien kan je dit in je bijdrage aan deze middag meenemen?
    Groetjes, Roger

    Beantwoorden
  10. Hans zegt

    november 13, 2018

    Denk niet dat tiny huisjes goedkoop wonen wordt, daar heeft onze overheid echt geen belang bij.
    Wil je goedkoop wonen koop je toch gewoon een grote camper van 10 meter.
    Daar zit alles op om zelfvoorzienend te zijn.
    En je kunt ook nog eens gaan en staan waar je wilt.

    Beantwoorden
    • Marjoleininhetklein zegt

      november 14, 2018

      De overheid is er voor ons he, met je stem kun je kiezen wie je ons wilt laten vertegenwoordigen. Just sayin ;)

      Beantwoorden
  11. Tessa Groos zegt

    november 14, 2018

    Ik ben benieuw wat de overheid hievan vindt. Wonen in het buitengebied staat haaks op het huidige beleid . En tijdelijk wonen maakt een bos weer minder interessant als investering. Ik ben benieuwd hoe je wonen in het buitengebied mogelijk kan maken. Dit lijkt op ruimte voor ruimte woningen, waar je ruim 100.000 euro moet neer tellen voor een woontitel.
    Kan de overheid verantwoorden dat een woontitel wordt afgegeven indien er bos wordt toegevoegd?

    Beantwoorden
    • Marjoleininhetklein zegt

      november 14, 2018

      Hmm niet zo erg haaks meer hoor, minister Ollongren stuurt ook al aan op uitkijken naar uitbreiding naar buiten het bebouwd gebied. En dit gaat niet om grote woningen maar Tiny Houses, ecologische woonvormen die daar juist uitstekend passen.Met bewoners die zorg dragen voor de natuur en haar op waarde schatten.

      Beantwoorden
  12. Arnold de Heer zegt

    november 15, 2018

    Is de doelprovincie ook Noord-Brabant?
    Noord-Brabant is al vrij groen. Het lijkt me meer iets voor een regio met veel weilanden zoals het groene hart. (Zuid-Holland) Zo komt er meer biodiversiteit in een gebied. Ik ben zeker geïnteresseerd.

    Beantwoorden
    • Marjoleininhetklein zegt

      november 16, 2018

      In alle provincies mag meer nieuwe natuur en Tiny Housing komen Arnold, er is echt nog ruimte voor te maken :)

      Beantwoorden
  13. Pieter Parmentier zegt

    november 15, 2018

    Ter informatie: zie onze site

    Beantwoorden
    • Marjoleininhetklein zegt

      november 16, 2018

      Ziet er goed uit Pieter!

      Beantwoorden
  14. Henk zegt

    november 20, 2018

    Het lijkt mij belangrijk dat dit ook toegankelijk wordt voor mensen met een laag of minimuminkomen die diep verlangen naar wonen in rust en de natuur.

    Beantwoorden
  15. Marit zegt

    december 5, 2018

    Hoi Marjolein,

    Ben benieuwd waarom Den Bosch is gekozen als locatie voor de bijeenkomst en niet een meer centralere locatie. Ligt nou niet echt om de hoek, helemaal niet als je uit het noorden moet komen. Ben werkzaam bij een gemeente in het noorden en zeker geïnteresseerd in de uitkomsten, kan helaas alleen niet voor elkaar krijgen om aanwezig te zijn….

    Groet, Marit

    Beantwoorden
    • Marjoleininhetklein zegt

      december 6, 2018

      Hallo Marit, dat weet ik eerlijk gezegd niet. De beschikbare locatie daar zal een rol spelen. Ik kan me voorstellen dat het voor jou vaak lang reizen is naar dit soort bijeenkomsten, dat is vervelend. Helaas kan ik er in dit geval niets aan doen maar ik vind het wel erg jammer dat je er vanwege de afstand niet bij kunt zijn. Ik zal het meenemen voor een vervolg! Groetjes, Marjolein

      Beantwoorden
  16. Bert de Weers zegt

    december 30, 2018

    Ik zou graag bij een volgende bijeenkomst aanwezig willen zijn. Is er een mailing lijst of een andere manier om op de hoogte gesteld te worden?

    Beantwoorden
    • Marjoleininhetklein zegt

      december 30, 2018

      Hallo Bert, het testlab is bedoeld voor gemeenten en provincies. Een volgende bijeenkomst zal waarschijnlijk alleen voor deelnemende gemeenten en provincies gehouden worden. Maar mochten we op zoek zijn naar initiatiefnemers en/of groepen dan lees je het in mijn blog, abonneer je dus even op de blogs :) Groetjes, Marjolein

      Beantwoorden
Jeanette Example as cymbalta generic problems well as were going to remain telling..

Geef een reactie Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Inloggen

Wachtwoord vergeten?

Op de hoogte blijven?

Check je inbox of spamfolder voor de bevestiging.

Become a Patron!

Mijn boekentips:

Follow

Algemene Voorwaarden ● Privacyverklaring en cookiebeleid

© Copyright 2017 ● All Rights Reserved Marjolein Jonker ● Marjolein in het klein
Website door David Web & Media

Marjolein in het klein gebruikt cookies (en andere technieken) en verzamelt daarmee informatie over het gebruik van de website onder andere om deze te analyseren en te verbeteren, voor social media en om er voor te zorgen dat je voor jou relevante informatie en advertenties te zien krijgt. AkkoordMeer informatie